Kratom

Co je to kratom, a proč se o něm v současné době vedou diskuze? Může být užitečný a měli bychom se o něj zajímat? Rozlišujeme jej podle...

Co je to kratom, a proč se o něm v současné době vedou diskuze? Může být užitečný a měli bychom se o něj zajímat? Rozlišujeme jej podle místa pěstování na různé druhy a barvy podle odrůdy. Podle čeho poznám kvalitní kratom a kde jej můžu koupit? V tomto článku zodpovíme i otázku, zda je kratom legální, a to v kterých zemích. Další velmi častá otázka, se kterou se lze nyní setkat zní: „má kratom účinky a případně i jaké?“ Vysvětlíme si, co je to droga podle některé z platných definic, a zda je kratom droga či nikoliv. Tento článek slouží k všeobecné informovanosti.

CO JE KRATOM?

Co je to kratom a proč se v posledních letech stává předmětem stále většího zájmu

O této rostlině toho již bylo napsáno hodně a častou otázkou čtenářů je především: „kratom co to je za rostlinu“ a proč se těší takovému zájmu? Kratom se latinsky nazývá Mitragyna speciosa, a je to stálezelený strom, který dorůstá do výšky až 25 metrů. Kratom a jeho pěstování probíhá především v tropických oblastech jihovýchodní Asie, a tedy se zeměmi a je spojeno se zeměmi jako je Vietnam, Malajsie a především Indonésie. V minulosti byl pěstován především ve Vietnamu, Thajsku, Malajsii, Papuy Nové Guiney nebo Kambodži. V těchto zemích však bylo pěstování kratomu prakticky ukončeno z důvodu zákazu nebo nařízení vlády. V souvislosti s tím je proto třeba upozornit, že názvy některých druhů jako Vietnam nepocházejí ze stejnojmenné země, ale spíše z Indonésie.

V souvislosti s tím je proto třeba upozornit, že názvy některých druhů jako Vietnam nepocházejí ze stejnojmenné země, ale spíše z Indonésie. V současné době se kratom rostlina pěstuje především na Indonéském ostrově Borneo, který je zároveň největším ostrovem světa a jeho velikost je srovnatelná s Tureckem. Jedná se tedy o významně velký ostrov, ovšem většina produkce světového kratomu pochází ze západní části ostrova, který je místními nazýván jako Kalimantan, tedy ze západního Kalimantanu. Díky své výhodné pozici na rovníku a vysoké vlhkosti jsou zde ideální podmínky pro pěstování této rostliny. 

Historie a pěstování kratomu

Smutnou zprávou je, že na Borneu probíhá v posledních letech masivní kácení pralesů především ve vnitrozemí a výsadba nových stromů je velmi nízká. Kácení je způsobeno především vysokou poptávkou po palmovém oleji. Kratom je významnou součástí kultur zemí jihovýchodní Asie, a byl oblíben u rolníků, pastevců nebo obecně pracujících obyvatel těchto zemí, a to již více než 200 let.

V Indonésii je kratom legální, není tak tomu ve všech zmíněných zemích jihovýchodní Asie. I proto je prakticky veškerá produkce světového kratomu spojena s Indonéským ostrovem Borneo. V ostatních zemích byl zakázán na základě velmi nízkého počtu vědeckých studií, které se datují například do roku 1975 a jejich závěry mohou být zkreslené nízkých počtem účastníků těchto studií nebo starými metodami výzkumu. Dnes by tyto studie na lepších univerzitách nejspíše neprošly.

Mitragyna speciosa se rozmnožuje pomocí semen, které se však již dále nevyužívají. Pro zpracování se využívají listy tohoto stromu, které se ručně sbírají místními farmáři. Tyto listy se poté myjí pod studenou vodou pro zbavení nečistot. Následně se suší a fermentují, podle způsobu zpracování se dále dělí na jednotlivé barvy a druhy viz. níže. Barvy, podle kterých se kratom rozlišuje jsou způsobeny růzností odrůd tohoto stromu a rozlišují se na základě barev žilek, které jsou na spodní straně listu. Rozdělení na jednotlivé druhy zase probíhá podle geografického rozdělení, nebo podle míchání jednotlivých druhů.

Základní rozdělení

KRATOM DRUHY A BARVY

Kratom se dělí na různé barvy a druhy. Primárně dělíme kratom na barvy, které jsou mnohdy důležitější než jednotlivé druhy. Barvy se určují na základě zbarvení žilek na spodní části listu. Všechny listy jsou tedy zelené, a proto po celém procesu výroby, od sběru, mytí, sušení, fermentaci a drcení již jejich barvu tak jednoduše nepoznáme, všechny jsou zelené. Mění se však jejich odstín, ale tento rozdíl je velmi malý a lépe jde poznat struktura hrudek, které se následně tvoří.

JAK POSTUPOVAT PŘI VÝBĚRU DRUHU

Primárním dělením, a také vodítkem pro výběr, jsou výše uvedené barvy. Dále se však zaměříme i na jednotlivé druhy, které se od sebe mohou také výrazně lišit. Ty se dělí podle různého označení farmářů. Širokou paletu také rozšiřují vlastní označení prodejců v České republice. Odlišné a netradiční názvy mohou vznikat i vlastním mícháním nových vzorků. Jednotlivé druhy stejné barvy kratomu se mezi sebou mohou míchat. Je však třeba se vyvarovat míchání jednotlivých barev. Kratom rizika jsou tedy spojena především se smícháním různých barev mezi sebou. Míchat barvy mezi sebou tedy zásadně nedoporučujeme. Namíchat si druhy je však bezproblémové.

Pokud chcete koupit kratom v České republice, tak se velmi často můžete setkat s různými druhy, které byly vytvořeny smícháním. Neznámé nebo zvláštní názvy nedoporučujeme objednávat, je velmi těžko odhadnutelné, co se vám vlastně dostanete do rukou. Nejlepší je tedy zůstat u ověřených a široce používaných názvů jako jsou kratom Bali, Borneo, Maeng Da

Jednotlivé druhy se rozlišují podle geografické polohy, kde jsou pěstovány. Prakticky veškerá produkce pochází z Indonéského ostrova Borneo, místními nazýván jako Kalimantan.

KRATOM neboli

Mitragyna speciosa (kratom rostlina) je pěstována především v nižších nadmořských polohách a na západním pobřeží tohoto ostrova. Při jeho pěstování hraje významnou roli nadmořské výška, vzdálenost od moře, vlhkost a množství srážek, blízkost vodních toků a také kvalita půdy. Jednotlivé druhy se mohou lišit velmi podstatně, a to především ve své síle. Za nejsilnější je považován druh Borneo nebo kratom Maeng Da. O druzích si můžete přečíst více zde.

NEJLEPŠÍ KRATOM

Jako nejlepší kratom je většinou označován druh Green Bali. Pozitivně hodnocena je zelená, která je tou nejvíce oblíbenou a zároveň také nejprodávanější.

Má široké využití jak u profesionálních nebo amatérských sportovců, tak u studentů. Většina lidí hodnotí své zkušenosti s tímto druhem velmi kladně. Tento kratom není nejsilnější, a proto je vhodný i pro širokou veřejnost a obecně pro první objednávku a vyzkoušení. 

Síla není mnohdy to nejpodstatnější a může být naopak na škodu. To platí například u druhu Red Borneo, který je extrémně silný a rozhodně není určen pro začátečníky. Pokud nemáte nějaké předchozí zkušenosti, tak doporučujeme začít právě s druhem Bali, konkrétně s Green Bali

Kde koupit kratom? Tento druh můžete pohodlně z domova zakoupit v našem e-shopu. Pro přechod do obchodu stiskněte následující banner.

NEJSILNĚJŠÍ KRATOM

Mnohdy si zákazník vybírá pouze na základě toho, jak je kratom silný. Nabízíme i velmi silné druhy, nejsilnější kratom v naší nabídce je především druh Borneo.

Druh Borneo je spolu s druhem Maeng Da označován za ten úplně nejsilnější. Červený kratom Borneo je nejsilnějším z druhů Borneo. Pro většinu zákazníků je až příliš silný, a proto jej doporučujeme pouze zkušeným odběratelům. Nejsilnější kratom proto nemusí být vždy tím správným výběrem.

Volbu správného druhu ovlivňuje více faktorů. Nejlepší je vybírat především na základě barvy a následné druhy podle vlastní zkušenosti. Pokud nejsem příliš zkušený, je ideální vyzkoušet například druh Bali. Pokud však hledáte opravdu ten nejsilnější kratom, tak ideální volbou bude druh Borneo nebo Maeng Da.

NEJLEVNĚJŠÍ KRATOM

Není pravdou, že nejdražší kratom na trhu bude zároveň nejlepší volbou. Náš kratom shop nabízí kvalitní produkty za velmi výhodné ceny. 

Na našich webových stránkách najdete často i nejlevnější kratom na českém trhu. Zároveň však splňujeme požadavky na vysokou kvalitu, kratom je ošetřen UV zářením a je pravidelně laboratorně testován. Kratom 1kg je u nás dostupný za velmi výhodnou cenu. Při zájmu o větší množství nás neváhejte kontaktovat e-mailem.

KRATOM RECENZE

Kde kratom koupit může být pro mnoho lidí složitá otázka. Pojďme na ni tedy odpovědět. Jak najít kvalitní kratom s rychlým doručením a za rozumnou cenu? Prodej dnes probíhá na velkém množství e-shopů, ale i mezi známými, kamarády nebo různými překupníky. Kratom a jeho prodej je primárně spojen s e-shopy, kde je potřeba dávat pozor na kvalitu jednotlivých produktů. Je možné využít různé srovnávače. Kratom recenze jsou dostupné například zde: Entuzio.cz nebo Zivotavyziva.cz.

KDE KRATOM KOUPIT

Obrázek o prodejci si můžeme udělat i na základě balení, ve kterém produkt distribuuje. Kvalitní kratom by měl být balen v neprodyšném obalu, a to kvůli vlhkosti, a aby zabránil průchodu slunečního svitu, který kratom znehodnocuje. Proto obaly, které jsou průsvitné, nejsou voděodolné nebo mají průsvitné okénko, často obsah znehodnotí a zákazníkům se nedostává do rukou ta nejlepší kvalita. Nejlepší kratom je k dostání ve vybraných e-shopech, ale lze se setkat i s kvalitními lokálními prodejci. Náš kratom shop splňuje náročné požadavky zákazníků, a proto i naše produkty jsou také velmi kvalitní. Kvalitu produktu zaručují výsledky laboratorních testů. Zásilku navíc odesíláme do 24 hodin a může u Vás být již další pracovní den. Cena je u nás velmi přívětivá a můžete se o ni přesvědčit sami na stránkách e-shopu. Kratom 100g je nejprodávanější variantou, co se do gramáže týče. V našem e-shopu jsou dostupné také vzorky po 20g, ty lze koupit za zvýhodněnou cenu po třech kusech pro vyzkoušení a otestování kvality. Dále nabízíme také velikost 50g, 200g, 500g a 1kg, které jsou také velice oblíbené. Pokud hledáte kratom velkoobchod, je možné nám napsat a využít výhod kvalitního zboží a výhodných cen.

JE KRATOM LEGÁLNÍ?

V Indonésii je kratom legální, v ostatních zemích jihovýchodní Asie je zakázán, nebo není příliš podporován. Indonéská vláda se jako jediná ke kratomu snaží přistupovat se zájmem o tradice. Například ve Spojených státech amerických je kratom legální ve 44 státech z celkového počtu 50 států. Ilegální je pouze v šesti státech a sice v jižanské Alabamě a Arkansasu, Indianě, Wisconsinu, Vermontu a Rhode Islandu. V těchto státech se tedy nemůže kupovat, prodávat, ani s ním jinak nakládat. (1)

Sleva 10% s kódem "Shamind10"

V Evropě je legalita kratomu poněkud složitější, neboť každý stát k legalitě přistupuje jiným způsobem. Legální je ve většině států Evropské Unie. Většina států nepodporuje užívání kratomu, naopak podporuje nákup kratomu a jeho prodej za sběratelskými účely či pro vědecký výzkum. Toto stanovisko zaujímá i Česká republika. Povolen je například v sousedním Německu nebo Rakousku, ale i v mnoha dalších zemích západní Evropy. Naopak zákaz prodeje se týká kupříkladu sousedního Polska, kde je kratom mimo zákon již delší dobu. V severských státech Evropy je regulován jako farmaceutický přípravek. Může tedy být lékařsky předepisován při léčbě pro své zdravotní účinky. Každá země k této tématice přistupuje na základě svých zákonu. Důležitá rozhodnutí, zda bude kratom prodej legální či nikoliv, činí političtí představitelé nebo kontrolní orgány dané země. (2)

LEGISLATIVA

KRATOM CZ

V České republice je kratom legální, není však schválen jako potravina, neslouží tedy ke konzumaci samostatné, ani ve směsi s jinými látkami. Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svých stránkách zmiňuje především to, že v současné době je Mitragyna speciosa (kratom rostlina) považována za takzvanou potenciální, tedy novou potravinu. A to na základě toho, že žádný z členských státu Evropské unie dosud nedoložil historii konzumace této rostliny ve významné míře před rokem 1997. Státní inspekce se odvolává na toto tvrzení, ovšem rozmach kratomu lze pozorovat spíše až v posledních letech, proto je velmi složité něco takového doložit. Dle názoru většiny odborníků je třeba používat především nové výzkumy, ne starší více než 10 let, staré výzkumy jsou často mylné a nemají dostatečné množství potřebných dat ke stanovení kvalitního vědeckého závěru. K úplné legalizaci kratomu povede ještě dlouhá cesta. (3)

SHAMIND

KRATOM SHOP

Existuje velký počet především internetových obchodů, kde kratom koupit. Ideální je nakupovat z ověřených zdrojů a relevantních stránek tak, aby byla zajištěna určitá kvalita produktu a spolehlivost dopravy. Zcela nejčastější formou na českém i světovém trhu je však kratom prášek, který není nijak upravován, a ten nabízejí prakticky všichni prodejci. Můžeme se setkat také s rozdílnými formami nabízení tohoto produktu, jako jsou kratom kapsle nebo například extrakt. Pouze dva internetové obchody mají ve své nabídce unikátní produkt. Tímto produktem jsou lisované kratom tablety. Jedním z těchto obchodů je právě shamind.

Náš kratom shop prodává produkt výhradně za sběratelskými nebo vědeckými účely a nespojujeme kratom účinky s žádnými efekty na lidský organismus. Více informací si lze přečíst na různých webech nebo vědeckých studiích, za ty relevantnější lze považovat vědecké zdroje nebo širokou paletu zahraničních zdrojů. Méně přesný, ale pro někoho velice zajímavý zdroj, může být kratom wiki. (4)

KRATOM ÚČINKY

Jestli má kratom účinky a případně jaké, je velmi častá otázka. Neexistuje na ni však jednoduchá odpověď, a to především z hlediska pohledu státní zemědělské a potravinářské inspekce. Účinky kratomu by musely být spojeny s konzumací, na našem e-shopu však není za tímto účelem produkt prodáván. O této problematice je možné přečíst velké množství informací na různých internetových diskusích a stránkách. Informace mnohdy nemusejí být zcela správné nebo mohou být zavádějící. Proto je vhodné využívat pouze kvalitní a ověřené zdroje, a to především již zmiňované vědecké studie.

KRATOM DISKUZE

V současné době se vede na téma kratom diskuze, zda-li by měl být zakázán, nebo zcela legalizován. K ani jednomu závěru však nevedou jasná stanoviska, ani výzkumy, které jsou mnohdy dělány zkresleně s nějakou předem stanovenou hypotézou. Jen velmi málo výzkumů bylo provedeno na téma kratom a alkohol a další podobná témata. V budoucnu je tedy velmi žádané zvýšit počet kvalitních výzkumů nezávislých organizací, jakými mohou být vysoké školy, nebo jiná odborná a nezávislá pracoviště.

JE KRATOM DROGA?

Je kratom droga? Jaká je vlastně definice tohoto slova? Na tuto velmi častou otázku lze poměrně jednoduše odpovědět, pokud si jasně definujeme termín droga. Ta je definována jako látka získávána z usušených rostlin nebo živočichů, jejich částí nebo z jimi produkovaných látek. V širším slova smyslu to mohou být také látky syntetické, které slouží jako léčivo. Slovo droga je přeneseno z angličtiny, kde „drug store“ je název pro obchod s léčivy neboli lékárnu. Z této definice zjistíme, jestli je kratom droga velmi jednoduše. Jedná se o látku čistě přírodní. Mohou se prodávat různé části rostliny - listy, kořeny, kůra nebo kratom semena. Využívají se listy, které se následně suší a dále zpracovávají. Kratom však nelze spojovat s účinky a není určen k vnitřnímu použití. Proto tedy kratom není droga, neboť není určen ke konzumaci.

Seznam zdrojů

TEST 9+ nejlepších kratomů 2021 - recenze, zkušenosti a účinky (TOP eshopy) [online]. Entuzio, 2021 [cit. 2021-11-30]. Dostupné z: https://entuzio.cz/kratom/
TOP 10: nejlepší kratom – zkušenosti, recenze a jak vybrat [online]. Život a výživa, 2021 [cit. 2021-11-30]. Dostupné z: https://zivotavyziva.cz/kratom/
Je kratom legální? Kratom legalita na základě států [online]. 3 Corbett Way Eatontown, NJ 07724: www.sprouthealthgroup.com, 2021 [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: https://www.sprouthealthgroup.com/substances/is-kratom-legal-by-state/
Kratom in Europe [online]. Kratom Science, 2021 [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: https://www.kratomscience.com/kratom-europe/
Přístup SZPI k produktům získaných z rostliny Mitragyna speciosa nazývané též "Kratom“ [online]. Květná 15, 603 00 Brno: Státní zemědělská a potravinářská inspekce, 2021 [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: https://www.szpi.gov.cz/clanek/pristup-szpi-k-produktum-ziskanych-z-rostliny-mitragyna-speciosa-nazyvane-tez-kratom.aspx
Mitragyna speciosa. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: Mitragyna speciosa. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mitragyna_speciosa