Guarana

CO JE GUARANA?

Paulinie nápojná neboli Guarana je liánovitá rostlina z Amazonie. Domorodé kmeny považují guaranu za posvátnou a věří, že v ní je ukrytá velká síla. Vzhledem k tomu, že ke svému růstu potřebuje teplé a vlhké podnebí, pochází Guarana převážně z amazonského deštného pralesa v Brazílii. Po celá staletí byla Guarana používána domorodými kmeny pro své léčivé účinky. Zejména se používala pro močopudné vlastnosti, dále proti bolestem hlavy, horečce, křečím a jako mocné afrodiziakum.

CO GUARANA OBSAHUJE?

Semena Guarany obsahují stimulační látku kofei - která je označována jako Guaranin, theofylin a theobromin. Guarana je známá jako rostlina nejbohatší na kofein. Theofylin se nachází také v zeleném čaji a účinkuje postupně a delší dobu než kofein. Theobromin se nachází například v kakau, ovlivňuje srdeční činnost a zároveň může zvyšovat krevní tlak. Dále Guarana obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, E, aminokyseliny a antioxidanty.

ÚČINKY

NAPOMÁHÁ KE ZVÝŠENÍ BDĚLOSTI

Kofein může způsobit pocit většího bdění a ostražitosti tím, že blokuje působení adenosinu, neurotransmiteru, který podporuje spánek a relaxaci.

PŘISPÍVÁ KE ZVÝŠENÍ KONCENTRACE

Může efektivně zlepšit kognitivní schopnosti, jako je schopnost soustředění se, koncentrace a mentální jasnost, což vede k lepším výsledkům.

POZITIVNĚ OVLIVŇUJE FYZICKÝ VÝKON

Kofein, který obsahuje, má pozitivní vliv na svalové kontrakce, působí příznivě proti únavě a hraje roli při sportovním výkonu.

PŘISPÍVÁ K DOBRÉ NÁLADĚ

Může mít povzbuzující účinky na náladu a potenciálně může snižovat riziko deprese. Může také zlepšovat celkovou náladu díky látkám obsažených v guaraně.

Další účinky

DALŠÍ ÚČINKY

PŮSOBÍ PŘÍZNIVĚ NA IMUNITNÍ SYSTÉM

Antioxidanty a další látky v guaraně mohou pomáhat tělu chránit se před infekcemi a nemocemi a mohou výrazně posilovat imunitní systém.

NAPOMÁHÁ CHRÁNIT SRDCE

Guarana podporuje zdraví srdce a cév díky obsahu antioxidantů a dalších klíčových složek, které zlepšují krevní oběh a snižují riziko infarktu.

BOHATÁ NA ANTIOXIDANTY A ŽIVINY

Guarana obsahuje širokou škálu silných antioxidantů, jako jsou kofein a taniny. Chrání buňky před volnými radikály a oxidačním poškozením.

PODÍLÍ SE NA ZDRAVÍ VAŠÍ POKOŽKY

Kofein v guaraně se podílí na ochraně pleti před UV zářením, přispívá ke zpomalení stárnutí pleti a zároveň k jejímu prokrvení.

Koupit GUARANU

GUARANA VS KÁVA

Kofein z Guarany se narozdíl od kávy nevstřebává v žaludku, ale až ve střevech. Uvolněný kofein, ale i další přírodní látky v Guaraně obsažené, tedy nedráždí žaludek. Kofein z Guarany se uvolňuje postupně a doba účinku je tedy delší. Ten nastavá obvykle až po hodině a trvá 6-8 hodin. Guarana obsahuje až 6-ti násobek kofeinu oproti kávě, je tedy velmi silným stimulantem a neměli bychom ji i kvůli dlouhému účinky vůbec používat ve večerních hodinách.

UŽÍVÁNÍ GUARANY

DÁVKOVÁNÍ GUARANY

Doporučená denní dávka guarany je 600 - 2400 mg, což odpovídá 1 - 4 kapslím. Ideální je ji užívat před jídlem pro lepší stimulaci, avšak může způsobit zažívací potíže. Po jídle nebo s jídlem je užívání pohodlnější a snižuje riziko žaludečních obtíží. Osoby se zvýšeným krevním tlakem nebo se srdečními problémy by měly užívat guaranu s opatrností a po konzultaci s odborníkem.

SÍLA A DÉLKA ÚČINKU

Kofein je silný stimulant s účinky závislými na dávce a individuální citlivosti. S častým užíváním se může vyvinout tolerance vyžadující vyšší dávky pro stejný efekt. Účinek se objevuje za 15 - 45 minut, vrcholu dosahuje za 2 - 3 hodiny a trvá 3 - 5 hodin, kdy se množství kofeinu v těle sníží na polovinu.

VZTAH S JÍDLEM

Užívání před jídlem může zesílit stimulační účinky, avšak zvyšuje se i riziko zažívacích potíží. Zato konzumace s jídlem nebo po jídle je pohodlnější a snižuje možnost vzniku zažívacích problémů.

PRO JAKÉ ÚČELY SE GUARANA POUŽÍVÁ?

PRO ZVÝŠENÍ BDĚLOSTI

Pokud potřebujete zvýšit svou bdělost a pozornost během dne, guarana může pomoci. Lze ji užívat ráno nebo při poklesu energie.

PRO DLOUHODOBOU KONCENTRACI

Někteří lidé užívají guaranu pro zvýšení koncentrace a mentální ostrosti, obzvláště během práce nebo intenzivního studia.

PRO BOJ PROTI ÚNAVĚ

Guaranu můžete zařadit do svého denního režimu kdykoliv pocítíte únavu nebo výpadky energie a toužíte po rychlém a efektivním povzbuzení.

PŘED TRÉNINKEM

Mnoho lidí bere guaranu jako předtréninkový stimulant, protože může zvýšit energii, bdělost a vytrvalost. Užívání guarany před cvičením může pomoci zvýšit výkonnost během tréninku.

POTLAČENÍ CHUTĚ K JÍDLU

Někteří lidé používají guaranu za účelem snížení hmotnosti, protože tento přírodní doplněk stravy může efektivně potlačit chuť k jídlu.

Koupit GUARANU

Proč nakoupit u nás?

Bio Kvalita

Guarana je sbírána v certifikovaném ekologickém pěstování nebo z divokého růstu. Díky tomu je její kvalita nejvyšší možná.

Ruční sběr v Amazonii

Sběr probíhá ručně za zapojení místních, kterým navíc díky tomu dostávají pracovní příležitost místní farmáři a sběrači.

Kvalitní balení

Guarana je zabalena ve znovuuzavíratelném doypack sáčku, který chrání obsah před vlivy slunce a vlhkostí a zaručuje nejvyšší kvalitu.

Super kvalita za skvělou cenu

Naše guarana je ve velmi vysoké kvalitě a zároveň jí nabízíme za výhodnou a velmi příznivou cenu.

Související produkty

Yerba Mate

Koupit YERBU

Nevyhovuje ti Guarana?

Máš zájem o další nebo jiné zajímavé doplňky stravy? Podívej se na náš široký sortiment výživových doplňku či jiných produktů.

Vybrat